Παγκόσμια ημέρα βιβλίου

Την Τρίτη 23 Απριλίου, με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα βιβλίου, υλοποιήθηκαν στο σχολείο μας ποικίλες δράσεις αφιερωμένες στην εν λόγω μέρα. Εκπαιδευτικοί και μαθητές /- τριες σε μια υπέροχη σύμπραξη συμμετείχαν σε ένα υπέροχο ταξίδι γνωριμίας με το βιβλίο! Με γνώμονα την αγάπη μας για αυτό προσπαθήσαμε μικροί και μεγάλοι να αναδείξουμε τα οφέλη της ανάγνωσης βιβλίων δημιουργώντας καινούριους αναγνώστες και αφυπνίζοντας παλιούς. Η μέρα είχε άρωμα βιβλίου και πλαισιωθηκε με δραματοποίηση, δράσεις φιλαναγνωσίας, ακούσματα τραγουδιών και μελοποιημένων ποιημάτων, εικονογράφηση και δημιουργία βιβλίου, απόψεις των παιδιών του σχολείου μας. Στο επισυναπτόμενο αρχείο αναφέρονται αναλυτικά όλες οι δράσεις που έλαβαν χώρα. Από αυτή τη μέρα θα κοσμεί την είσοδο του σχολείου μας μια υπέροχη έκθεση φωτογραφίας και εργασίες των παιδιών παρουσιασμένα με τη χροιά της νοσταλγίας, μέσω ενός ταξιδιού στο παρελθόν, οδηγούμενοι στο σήμερα. Ευχή και ελπίδα τέτοιες υπέροχες συνεργατικές δράσεις να μην εκλείψουν από το σχολείο μας και να αποτελέσουν έναυσμα για τα παιδιά μας, έτσι ώστε να γίνουν λάτρεις του βιβλίου.