Εκδρομή στο οχυρό Ρούπελ

Την Πέμπτη 18 Απριλίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το οχυρό Ρούπελ. Το θρυλικό οχυρό του Ρούπελ, συνώνυμο του ηρωισμού, της αυτοθυσίας και της αντίστασης κατά του ναζισμού, στέκει περήφανο στην είσοδο της ομώνυμης Στενωπού στα ελληνοβουλγαρικά σύνορα, που τόσο αποτελεσματικά υπερασπίστηκε κατά τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο κερδίζοντας τον θαυμασμό του αντιπάλου και των Συμμάχων.
Σήμερα το Ρούπελ αποτελεί ζωντανό μνημείο της σύγχρονης ελληνικής ιστορίας και διαχρονικό σύμβολο πανανθρώπινων αξιών. Η επίσκεψη στο οχυρό του Ρούπελ παρείχε μια ζωντανή εμπειρία της ιστορίας και των γεγονότων που συνέβησαν εκεί κατά τη διάρκεια του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου. Οι μαθητές ανέπτυξαν βαθύτερη κατανόηση των ιστορικών γεγονότων μέσω της άμεσης επαφής με τον τόπο και τα ιστορικά μνημεία.