Παγκόσμια μέρα κατά της Σχολικής Βίας

Η 6η Μαρτίου έχει οριστεί ως Παγκόσμια Ημέρα κατά της Σχολικής βίας. Στο πλαίσιο αυτό, το σχολείο μας, σε συνεργασία με το συστεγαζόμενο σχολείο, διοργάνωσαν μια ενημερωτική συνάντηση που πραγματοποίησε ειδικά εκπαιδευμένο κλιμάκιο της Διεύθυνσης Αντιμετώπισης Ειδικών Εγκλημάτων Βίας της Ελληνικής Αστυνομίας με θέμα: «Σχολικός εκφοβισμός: Αίτια – πρόληψη – αντιμετώπιση». Στόχος ήταν η συμβολή στην ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση των μαθητών, αλλά και την οργανωμένη δράση απέναντι σε περιστατικά συστηματικής και επαναλαμβανόμενης βίαιης συμπεριφοράς ανηλίκων, η οποία έχει πολλές μορφές: σωματική, λεκτική, ψυχολογική, κοινωνική και διαδικτυακή. Στις τάξεις υλοποιήθηκαν δραστηριότητες έτσι ώστε να αναδειχθούν ανάλογες περιπτώσεις και να καλλιεργηθούν στάσεις και συμπεριφορές απέναντι σε αυτές. Απώτερος στόχος να εκλείψουν τέτοια φαινόμενα στο σχολείο μας.