Εορτή 25ης Μαρτίου

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου γιορτάστηκε στον χώρο του σχολείου μας, η Εθνική Επέτειος της Επανάστασης του 1821 και ο Ευαγγελισμός της Θεοτόκου. Τη γιορτή οργάνωσαν και παρουσίασαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ τάξης. Ήταν μία υπενθύμιση των ιστορικών γεγονότων, αλλά και μια γιορτή για τους μαθητές που συνέβαλαν στη δημιουργία της. Με ιδιαίτερη προσοχή οι δάσκαλοι, οι μαθητές και οι γονείς που παρευρέθηκαν, παρακολούθησαν τις ιστορικές αφηγήσεις μέσα από κείμενα, ποιήματα, εικόνες και σκετς τα οποία πρόβαλαν χαρακτηριστικά στοιχεία της ελληνικής επανάστασης, όπως ήταν η Φιλική Εταιρεία, το παιδομάζωμα, οι ήρωες της επανάστασης, οι Σουλιώτισσες που θυσιάστηκαν για να μην πέσουν στα χέρια του εχθρού. Τη γιορτή εμπλούτισαν για άλλη μια φορά τα όμορφα σκηνικά, και τα διαχρονικά τραγούδια.